Н А К А З
03.11.2003 |
№369 |
Про затвердження змін та доповнень до форми державного статистичного спостереження зі статистики капітальних інвестицій та інструкції щодо її складання |
Відповідно до статті 14Закону України «Про державну статистику» та з метою подальшого удосконаленнядержавного статистичного спостереження зі статистики капітальних інвестицій
НАКАЗУЮ:
1. Викластиформу №2-інвестиції-квартальна “Звіт про капітальні інвестиції” в новійредакції (додається) та ввести її в дію, починаючи зі звіту за 2003 рік.
2. Унести такізміни та доповнення до інструкції щодо складання державної статистичноїзвітності за формою №2-інвестиції-квартальна “Звіт про капітальні інвестиції”(далі - Інструкція), затвердженої
наказомДержавного комітету статистики України від 12.12.2001 №491, зареєстрованої уМіністерстві юстиції України 26.12.2001 за №1076/6267:
2.1.У назві ітексті Інструкції слова “№2-інвестиції-квартальна” замінити на “№2-інвестиції”.
2.2. У розділі"Загальні положення":
- абзац 1 після слів “(далі– підприємствами)” доповнити текстом “атакож їх структурними підрозділами (філіями, відділеннями та ін.)”. Далі затекстом абзацу без змін;
- перше речення абзацу 2викласти у редакції: “Якщо за вказівкою підприємства звіт за ф.№2-інвестиціїскладають його відособлені (виділені на окремий баланс) філії, відділення таінші підрозділи, розташовані на відокремленій території (іншій області, районі,місті), то дані за цими підрозділами підприємство не відображає”.
2.3. У розділі 1 “Капітальніінвестиції”:
- абзац 5 доповнитисловами “ (вартості проектнихта вишукувальних робіт для поточного будівництва і для будівництва майбутніхроків, робіт із благоустрою та озеленення територій, витрат на утримання службизамовника й авторський нагляд, капітальних витрат на поліпшення земель тощо)”;
- в абзаці 6 вилучити останні слова “витрати на придбання об ’ єктів незавершеного будівництва ”;
- абзац “ У рядку 017 …” викласти у редакції :
“ У рядку 017 відображаються витрати на придбання,створення власними силами необоротних нематеріальних активів ”;
- після абзацу “ У рядку 019 … ” вставити абзац :
“ У рядку 025 із рядка010 відображаються витрати капітального характеру на охорону навколишньогоприродного середовища і раціональне використання природних ресурсів (охорону іраціональне використання водних ресурсів, земель, природних рослинних,мінеральних ресурсів та ресурсівтваринного св іту, охорону і збереженняприродно-заповідного фонду, раціональне використання, зберігання тазнешкодження відходів виробництва та побутових відходів, охорону атмосферногоповітря тощо) ”;
- після абзацу “ У рядку 022 … ” вставити абзаци :
“У рядку026 із рядка 017 відображаються витрати на придбання (створення) засобівпрограмного забезпечення, включаючи бази даних, за умови використання їх більшеодного року. У цьому рядку також відображаються витрати на створення засобівпрограмного забезпечення, призначених для власного використання.
У рядку027 із рядка 017 відображаються витрати на оплату послуг юристів,оцінювачів, агентів з нерухомості тощо, пов ’ язані з придбанням нематеріальних активів”.
- останнійабзац викласти в редакції “У рядку 028 відображаються капітальніінвестиції в придбання будівель, споруд, їх окремих частин (в тому числіквартир) та об ’ єктів незавершеного будівництва”.
2.4. У розділі 2 “Інвестиції восновний капітал за видами основних засобів”:
- післяабзацу “У рядках 209,210 …“ додати абзаци :
“ У рядки 201,202,204,209 включаються також відповідно витрати на здійснення робіт з монтажу обладнання ”;
“ У рядку 216 із рядка 209 відображаються витрати на електричне та електронне устаткування.До такого обладнання належать: електронно-обчислювальні та електричні машини і аппаратура ( компьютери ,друкувальні пристрої тощо), устаткування для радіо, телебачення та зв’язку(телефонні апарати, телефакси тощо), медичні прилади ( електродіагностична апаратура), точні вимірювальні та оптичні пристрої та ін.”.
2.5. У розділі 3 “Капітальніінвестиції за джерелами фінансування” :
- 4абзац викласти у редакції “У рядку 330 відображаються обсяги інвестицій,освоєних за рахунок власних коштів підприємств (організацій) усіх формвласності - прибутку, амортизаційних відрахувань, інших накопичень”;
- післяостаннього абзацу ввести абзац :
“ У рядку 342 із рядка 331 відображаються обсягиінвестицій, освоєних за рахунок кредитів іноземних банкі в ”.
3. Управліннюстатистики інвестицій та будівництва Головного управління статистикипідприємств (Луценко Н.Г.):
3.1. Здійснюватиметодологічне керівництво за збиранням та розробкою даних державногостатистичного спостереження за формою № 2-інвестиції “Звіт про капітальніінвестиції”.
3.2. Спільно зГоловним міжрегіональним управлінням статистики у м. Києві підготувати і надатипропозиції до Плану розробки та експлуатації комплексів електронної обробкистатистичної інформації (КЕОІ) на 2004 рік.
4.Фінансово-економічному управлінню (Сорокіна Т.В.) забезпечити фінансування робіт щодо виготовлення бланків форми державного статспостереження № 2-інвестиції “Звіт про капітальні інвестиції”та Інструкціїї до неї,розробки, удосконалення і супроводу
програмногозабезпечення згідно з Планом розробки та експлуатації КЕОІ на 2004 рік.
5. Управліннюсправами (Царський В.І.) забезпечити контроль за своєчасним виготовленням тавідправленням бланків вищезгаданої форми державного статистичного спостереженнята Інструкції на адресу Головного управління статистики в Автономній РеспубліціКрим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь статистики.
6. Головномуміжрегіональному управлінню статистики у м. Києві ( Сидоренко М.М.) забезпечити збір та розробку даних за вищезазначеною формою державногостатистичного спостереження.
7. Контроль завиконанням цього наказу покласти на Першого заступника Голови Комітету ГоловкаВ.А.
Голова Комітету |
О.Г. Осауленко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Держкомстату України 12 грудня 2001 року № 491 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 грудня 2001 року №1076/6267 (зі змінами внесеними наказом від 03.11.2003 №369) |
ІНСТРУКЦІЯ
щодоскладання державної статистичної звітності
заформою № 2 - інвестиції
«Звітпро капітальні інвестиції»
Загальніположення
Державна статистична звітність заф.№2-інвестиції складається юридичнимиособами - підприємствами, організаціями, установами (далі - підприємствами), атакож їх структурними підрозділами (філіями, відділеннями та інш .) незалежновід форм власності, організаційно-правових форм господарювання та видівекономічної діяльності, які безпосередньо освоювали (використовували)капітальні інвестиції у звітному періоді.
Якщо за вказівкою підприємства звіт за ф.№2-інвестиції складають його відособлені (виділені на окремий баланс)філії, відділення та інші підрозділи, розташовані на відокремленій території(іншій області, районі, місті), то підприємство дані за цими підрозділами не відображає. У звіт включаються тільки дані з капітальних інвестицій, що освоювалисьбезпосередньо підприємством.
Підприємство, яке здійснює лінійне будівництвоабо яке у своєму складі має не виділеніна окремий баланс структурні підрозділи, розміщені на території іншого регіону, ніж підприємство, складає, крімзведеного звіту, звіти щодо кожноїтериторії окремо і подає їх управлінню статистики за місцезнаходженням.
У разі освоєння капітальних інвестиційна умовах пайової участі звіт подається тим підприємством, якому в установленому порядку передані кошти і яке безпосередньо їх освоювало (використовувало).
Звітність подається за адресою і втерміни, зазначені на бланку форми.
В адресній частині звіту реквізитизаповнюються за даними облікової картки Єдиного державного реєстру підприємствта організацій України.
Якщо у звітному році мала місце змінаструктури підприємства, то дані за період з початку звітного року, а також завідповідний період минулого року наводяться виходячи із його нової структури,яка утворилась на дату складаннязвітності.
У разі відкриття ліквідаційної процедурипідприємства дані надаютьсяліквідаційною комісією (ліквідатором).
Терміни, наведені у цій Інструкції, застосовуються у значеннях,передбачених чинним законодавством України.
У звітності відображаються обсягикапітальних інвестицій - витрат на придбання, створення (будівництво) будівель, споруд, інших основних засобів(основних фондів) і необоротних матеріальних та нематеріальних активів.
Фактично освоєні у звітному періодіобсяги капітальних інвестицій відображаються у звітності на основі документів первинного обліку.
Витрати на придбання основних засобів (їхокремих частин), інших матеріальних та нематеріальних активів з метою їхподальшого перепродажу не відносяться докапітальних інвестицій і у звіт за ф. №2 – інвестиції не включаються.
У звіті відображаються фактично освоєні(використані) обсяги капітальних інвестицій за рахунок усіх джерелфінансування, включаючи кошти Державного бюджету України, як на поворотній, такі на безповоротній основі.
Витрати на придбання обладнання (об’єктулізингу) включаються в обсягикапітальних інвестицій таким чином:
- лізингодавцем ,якщо це обладнання передане ним задоговором в оперативний лізинг;
- лізингоодержувачем ,якщо це обладнання передане йому задоговором у фінансовий лізинг.
Дані з капітальних інвестицій наводятьсяу фактичних цінах відповідного періоду. Якщо розрахунки за виконані роботи(послуги) або витрати на придбання машин , обладнання, інших основних засобів здійснені в іноземній валюті, то цівитрати перераховуються у грошову одиницю України - гривню за курсом,установленим Національним банком України на дату здійснення операції.
Суми податку на додану вартістьвключаються в обсяги капітальних інвестицій у разі, якщо підприємство є платником цьогоподатку.
Розділ1. Капітальні інвестиції
У розділі 1 відображаються даніфактично освоєних (використаних) узвітному періоді обсягів капітальнихінвестицій за рахунок усіх джерелфінансування незалежно від моменту оплати виконаних робіт.
У рядку 010 відображаються капітальні інвестиції, дояких належать інвестиції в основний капітал (основнізасоби), в інші необоротні матеріальні активи; витрати, пов’язані з поліпшеннямоб’єкта, що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первинноочікуваних від використання об’єкту, і, на суму яких збільшується первіснавартість основних засобів (капітальний ремонт будівель, споруд, машин та обладнання); інвестиції у необоротні нематеріальні активи, а також витратина формування основного стада.
Дані рядка 010 дорівнюють відповідносумі даних рядків 011, 014, 015, 017, 018.
У рядку 011 відображаютьсяінвестиції в основний капітал (капітальні вкладення): витрати на капітальнебудівництво; на придбання машин та обладнання, інструменту, приладів таінвентарю, транспортних засобів (без затвердження кошторису на будівництво).Дані рядка 011 дорівнюють відповідно сумі даних рядків 012 та 013.
Інвестиції в основний капітал за своєютехнологічною структурою складаються з вартості таких видів робіт і витрат:
- усіх видів будівельних робіт;
- робіт з монтажу обладнання;
-витрат на придбання:
- машин та обладнання (що потребує і не потребує монтажу);
- інструменту, приладів таінвентарю;
- транспортних засобів;
-інших капітальних робіт і витрат (вартості проектних та вишукувальних робіт дляпоточного будівництва і для будівництва майбутніх років, робіт з благоустрою та озеленення територій, витратна утримання служби замовника і авторський нагляд, капітальних витрат наполіпшення земель тощо).
У рядку 012 відображаютьсявитрати на будівництво (що здійснюється як підрядним, так і господарськимспособом) нових, розширення, реконструкцію, технічне переоснащення тапідтримання потужностей діючих підприємств; капітальні витрати на поліпшенняземель (меліоративні, осушувальні, іригаційні та інші роботи); витрати напроведення культуртехнічних робіт на землях, що не потребують осушення, і натерасування крутих схилів; витрати на садіння і вирощування багаторічнихплодово-ягідних культур (садів, виноградників тощо), на створення (закладку ідогляд) захисних лісових смуг; роботи з експлуатаційного і глибокогорозвідувального буріння на нафту, газ і на термальні води.
У рядку 012 не відображаютьсяавансові платежі для фінансування будівництва та придбання обладнання; вартістьустаткування, яке потребує монтажу і знаходиться на складі.
У рядку 013 відображаютьсявитрати на придбання машин та обладнання, транспортних засобів, інструменту,приладів та інвентарю (без здійснення будівництва).
У цьому рядку також відображаються:
<?if !supportLists??> - <?endif ??> вартість обладнання, придбаногона умовах лізингу;
<?if !supportLists??> - <?endif ??> вартість малоцінних необоротнихматеріальних активів.
У рядку014 відображаються витрати на придбання або створення (будівництво)власними силами інших необоротнихматеріальних активів:
- бібліотечних фондів;
- тимчасових (не титульних) споруд (крім витрат на зведення таких споруд, якізамовник включає в обсяги інвестицій в основний капітал та оплачує);
- природних ресурсів (нафти, газу,тощо), придбаних для наступного видобутку;
- інвентарної тари;
- предметів прокату - активів, призначених для прокату;
- інших необоротних матеріальних активів.
У рядку 015 відображаютьсявитрати, пов’язані з поліпшенням об’єкту, що призводить до збільшення майбутніхекономічних вигод, первинно очікуваних від використання об’єкту, і, на сумуяких збільшується первісна вартість основних засобів (капітальний ремонт будівель, споруд, машин та обладнання).
У рядку 016 з рядка 015 виділяються кошти, витрачені на капітальний ремонт будівель іспоруд.
У рядку 017 відображаються витратина придбання, створення власними силами необоротних нематеріальних активів.
До нематеріальних активіввідносяться права користування природними ресурсами (надрами, геологічною таіншою інформацією про природне середовище), майном (земельною ділянкою,будівлею), права на знаки для товаріві послуг (товарні знаки, торгові марки, фірмові назви), на об’єкти промисловоївласності (права на винаходи, патенти, ліцензії, промислові зразки, сорт рослин, породитварин, ноу-хау), авторські та суміжніз ними права (права на літературні та музичні твори, програми для ЕОМ, базиданих) тощо.
У рядку 018 відображаютьсявитрати на формування основного стада робочої та продуктивної худоби.
У цьому рядку не відображаютьсявитрати на утримання тварин, щоперебувають на вирощуванні та відгодівлі птиці, звірів, кролів, сімей бджіл, атакож на худобу, вибракувану з основного стада й реалізовану без поставлення на відгодівлю,тварин, прийнятих від населення для реалізації.
У рядку 019 відображається сума податку на додану вартість (іззагального обсягу капітальних інвестицій - рядок 010), якщо юридична особа, що освоювала інвестиції, є платником цього податку.
У рядку 025 із рядка 010 відображаються витрати капітальногохарактеру на охорону навколишнього природного середовища і раціональневикористання природних ресурсів (охорону і раціональне використання воднихресурсів, земель, природних рослинних, мінеральних ресурсівта ресурсів тваринного світу, охорону ізбереження природно-заповідного фонду, раціональне використання, зберігання тазнешкодження відходів виробництва та побутових відходів, охорону атмосферногоповітря тощо).
У рядку 020 із рядка 011виділяються витрати на здійснення будівельних і монтажних робіт (підрядним тагосподарським способом) із зведеннябудівель і споруд та робіт з монтажу обладнання.
У рядку 021 із рядка 020виділяються витрати на здійснення будівельних і монтажних робіт господарськимспособом. До обсягів будівельних і монтажних робіт, виконаних господарським способом, належать роботи,виконані власними силами робітників підприємства та оплачені за рахунокосновної діяльності, а не за договором підряду.
У рядку 022 із рядка 011виділяються витрати на придбання машин та обладнання, транспортних засобів,інструменту, приладів та інвентарю, які були у користуванні і обліковувались на балансі інших юридичних осіб, якосновні засоби.
У рядку 026 із рядка 017виділяються витрати на придбання (створення) засобів програмного забезпечення,включаючи бази даних за умови використання їх більше одного року. У цьому рядкутакож відображаються витрати на створення засобів програмного забезпечення,призначених для власного використання.
У рядку 027 із рядка 017виділяються витрати на оплату послуг юристів, оцінювачів, агентів з нерухомостітощо, пов ’ язані з придбанням нематеріальних активів.
У рядку 023 із рядка 020виділяються витрати на здійснення робіт з монтажу обладнання.
У рядку 028 відображаютьсякапітальні інвестиції в придбання будівель, споруд, їх окремих частин (в томучислі квартир) та об ’ єктів незавершеного будівництва.
Розділ2. Інвестиції в основний капітал за видами
основних засобів
У розділі 2 наводяться дані обсягів інвестицій в основнийкапітал за видами створених (збудованих), придбаних основних засобів:
<?if !supportLists??> - <?endif ??> будівлі (включаючи житлові) іспоруди;
<?if !supportLists??> - <?endif ??> машини, обладнання, інструмент,інвентар (без транспортних засобів);
<?if !supportLists??> - <?endif ??> транспортні засоби;
<?if !supportLists??> - <?endif ??> інші.
Визначення понять “будівля” і“споруда” наведено в Державному класифікаторі будівель та споруд, затвердженомунаказом Держстандарту України від 17 серпня 2000р. №507.
У рядках 201, 202 та 204 відображаються відповідно витрати набудівництво будівель та інженерних споруд, які складаються з фактичних витратна виконання будівельних і монтажних робіт, вартості обладнання, що забезпечуєфункціонування цих будівель і споруд, вартості інших капітальних робіт і витрат(у частині, що відноситься до будівництва цих будівель та інженерних споруд –проектно-вишукувальних робіт, робіт з відведення земельних ділянок підбудівництво та інших), які при введенні об’єкта в експлуатацію включаються вінвентарну вартість будівлі (споруди).
До витрат на будівництво будівель(споруд) включаються витрати на комунікації усередині цих будівель, якінеобхідні для їх експлуатації (уся система опалення і каналізації всерединібудівлі, внутрішня мережа газо-водопроводу, силові та освітлювальніелектропроводки, телефонна електропроводка, вентиляційні пристроїзагально-санітарного призначення, підйомники, ліфти та ін.).
У рядку 202 із рядка 201виділяються витрати на будівництво житлових будівель за рахуноккоштів Державного бюджету України.
У рядках 209, 210 відображається вартість технологічного,енергетичного, підіймально-транспортного й іншого обладнання, машин, інструменту, інвентарю та транспортнихзасобів, які не пов’язані безпосередньо з функціонуванням будівель (споруд).
У рядки 201 – 209 включаються такожвідповідно витрати на здійснення робіт з монтажу обладнання.
У рядку 216 із рядка 209 виділяються витрати на електричне таелектронне устаткування. До такого обладнання відносяться:електронно-обчислювальні та електричні машини і апаратура ( компьютери ,друкувальні пристрої тощо), устаткування для радіо, телебачення та зв’язку(телефонні апарати, телефакси тощо), медичні прилади ( електродіагностична аппаратура ), точні вимірювальні та оптичні пристрої та ін.
У рядку 211 відображаєтьсявартість інших капітальних робіт і витрат (багаторічні насадження, капітальні витрати на поліпшення земель тощо).
Сума даних по рядках 201, 204, 209 -211 дорівнює рядку 011 графи 1.
У рядку 215 із рядків 201 та204 виділяється вартість обладнання, що забезпечує функціонування будівель(споруд).
Розділ 3. Капітальні інвестиції за джерелами фінансування
У розділі 3 наводяться даніосвоєних обсягів капітальних інвестицій та інвестицій в основний капітал(капітальні вкладення) за джереламифінансування.
У рядку 310 відображаються обсягиінвестицій, фактично освоєних у звітному періоді за рахунок коштів Державногобюджету України (отримані на поворотній чи безповоротній основі),незалежно від того виділені ці кошти у звітному році, чи у попередніх роках.
У рядку 320 відображаються обсяги інвестицій, які освоєні зарахунок коштів бюджету АвтономноїРеспубліки Крим, коштів місцевих бюджетів різних рівнів.
У рядку 330 відображаються обсяги інвестицій, освоєних за рахуноквласних коштів підприємств (організацій) усіх форм власності - прибутку,амортизаційних відрахувань, інших накопичень.
У рядку 331 відображаються обсяги інвестицій, освоєних за рахунок кредитів банків - іноземних чи вітчизняних (крім тих, що відображені у рядку 310) та інших позик.
У рядку 332 відображаються обсяги інвестицій, освоєних за рахунок коштівіноземних інвесторів (інших держав, міжнародних організацій, юридичних тафізичних осіб інших держав).
У рядку 333 відображаютьсяобсяги інвестицій, освоєних за рахунок коштів вітчизняних інвесторів (фондів інвестування будівництва,фондів операцій з нерухомістю).
У рядку 340 відображаютьсяобсяги інвестицій, освоєних за рахунок інших джерел фінансування, неперерахованих у ряд. 310-333 (коштів фермерів, інших приватних забудовниківтощо).
У рядку 341 із рядка 340відображаються обсяги інвестицій освоєних за рахунок приватних коштів(включаючи кошти населення набудівництво власних житлових будинків).
Сума данихпо рядках 310-340 розділу дорівнює:
за графою1- рядку 010 графи 1 розділу 1;
за графою 2- рядку 011 графи 1розділу 1.
У рядку 342 із рядка 331 відображаються обсягиінвестицій,
освоєних за рахунок кредитів іноземних банків.
Розділ4. Інвестиції в основний капітал завидами
економічноїдіяльності
У розділі 4 відображаються дані з освоєних (використаних) обсягів інвестицій восновний капітал (капітальні вкладення) за видами економічної діяльності(згідно з Класифікацією видів економічної діяльності, затвердженою наказомДержстандарту України від 22.10.96 № 441), у розвиток яких були спрямованіці інвестиції.
Дані наводяться у вільних рядкахрозділу за вибірковим переліком видівекономічної діяльності.
Управліннястатистики інвестицій та будівництва
Головногоуправління статистики підприємств