Зовнішня торгівля України товарами у 2022 році
Макроекономічний показник 14 Лют, 2023
3 хв читати

У 2022р. експорт товарів становив 44148,8 млн.дол. США, або 64,9% порівняно із 2021р., імпорт – 55273,5 млн.дол., або 75,9%. Негативне сальдо склало 11124,7млн.дол. (у 2021р. також негативне – 4770,8млн.дол.).

 

Коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,80 (у 2021р. – 0,93).

Зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами із 233 країн світу.

Power BI
Power BI
Power BI
Power BI

Більше інформації щодо товарної структури зовнішньої торгівлі, а також сезонно скориговані щомісячні обсяги експорту-імпорту товарів наведено в додатках.

Географічне охоплення

Спостереження охоплює усі регіони України, крім тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях.

Методологія та визначення

Експорт товарів – це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення.

Імпорт товарів – це митний режим, згідно з яким іноземні товари після сплати всіх митних платежів, установлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання всіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Дані зі статистики зовнішньої торгівлі товарами формуються на основі адміністративних даних митних декларацій (Державна митна служба України), довідки щодо експорту-імпорту газу природного    

(НАК "Нафтогаз України"), а також форми державного статистичного спостереження щодо експорту-імпорту товарів, придбаних у портах.

Облік товарів здійснюється на момент, коли вони ввозяться в межі або вивозяться за межі економічної території країни. Межі статистичної території країни збігаються з її економічною територією.

Для обліку експорту-імпорту товарів застосовується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД): http://ukrstat.gov.ua/klasf/nac_kls/op_ukzed_2016.htm

Статистична вартість розраховується шляхом перерахунку вартості товарів у долари США за курсом, установленим НБУ на день оформлення митних декларацій. Для товарів, які подаються за статистичним звітом, перерахунок вартості товарів у долари США здійснюється за середньоквартальним курсом, розрахованим на основі щоденних офіційних курсів валют, установлених НБУ.

На період запровадження правового режиму воєнного стану в Україні інформацію за результатами державного статистичного спостереження щодо зовнішньої торгівлі товарами органи державної статистики формують по Україні в цілому та регіонах, за товарною структурою (за географічною структурою інформація не формується).

Методологічні положення: https://ukrstat.gov.ua/norm_doc/2022/449/449.pdf

Сезонне коригування динамічного ряду обсягів експорту-імпорту товарів здійснюється за допомогою програми "Demetra+", використовуючи метод TRAMO/SEATS. Показники розраховуються в цілому по Україні.  Методика сезонного коригування вартості експорту-імпорту товарів:

http://ukrstat.gov.ua/metod_polog/metod_doc/2016/240/m_sk_veit.zip

Перегляд даних

Інформація щодо статистики зовнішньої торгівлі товарами оприлюднюється щомісячно та є оперативною.

Оновлення даних здійснюється щомісячно відповідно до змін у митних деклараціях. У цьому експрес-випуску уточнено дані за попередній звітний період. Остаточне уточнення даних проводиться в травні наступного за звітним року.

Розбіжності у даних, які оприлюднюють Держстат, Держмитслужба та Національний банк

Роз’яснення Держстату, Держмитслужби та Національного банку щодо можливих розбіжностей у даних із зовнішньої торгівлі товарами та послугами, які оприлюднюються зазначеними суб’єктами: http://ukrstat.gov.ua/metod_polog/metod_doc/2021/roz_zet/roz_zet.doc

Довідка: тел. (044) 289-62-47, 

e-mail: L.Matronich@ukrstat.gov.ua

Більше інформації: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/menu/menu_u/zed.htm

© Державна служба статистики України, 2023

3